Foto
11Mar

„Warsztaty z lasu” za nami

Witamy Serdecznie!

Za nami Pierwsze spotkanie warsztatowe, które odbyło się 9 marca 2019 r. z okazji Dnia Kobiet.

Wchodząc na salę, w której prowadzone były warsztaty byliśmy w ogromnym szoku. Wszystko przygotowane idealnie.

Panie Florystki (p. Izabela oraz p. Olga) zaprosiły nas na miejsca.

Po miłym powitaniu, Pani Olga zaczęła opowiadać skąd wziął się pomysł zamknięcia takiego lasu w szkle.

„…Był rok 1960, gdy francuski botanik David Latimer założył swój ogród w butli. Ostatni raz podlewał go w 1972 roku i wtedy to zamknął go ostatecznie.
Od tego czasu butla jest odcięta od świata zewnętrznego. Prawie, bo dociera do niej światło, dzięki któremu zachodzi fotosynteza. Woda krąży w obiegu zamkniętym podobnie jak składniki mineralne. Tlen pochłaniają bakterie żyjące w glebie, które wytwarzają też dwutlenek węgla…”

Las, który stworzył botanik Latimer istnieje do dziś i ma się bardzo dobrze.

Pani Izabela natomiast nakreśliła nam podstawy stworzenia takiego lasu, początkowej i późniejszej jego pielęgnacji. Dodała również, że takie lasy nie muszą składać się z roślin typowo „leśnych”, mogą natomiast być to różnego rodzaju orchidee, sukulenty, rośliny owadożerne,kaktusowate, etc. , a każdy rodzaj lasu musi mieć odpowiednio dobrany słój.

Każda z nas otrzymała swój piękny słój, który w trakcie warsztatów od podstaw zapełniała podłożem, miarowo odpowiednio dla tego typu roślin. Podłoże składało się z węgla drzewnego, kamyczków, piasku, ziemi. Następnie miałyśmy do posadzenia rośliny, które mogłyśmy posadzić według własnej koncepcji. Gdy paprocie, mech, bluszcz były „na swoich miejscach” mogłyśmy nasze lasy ozdobić dodatkowo kawałkiem kory, szyszkami, gałązkami, aby cała koncepcja odzwierciedlała temat warsztatów.

Gdy nasze słoje były już w pełni wykończone wewnątrz zaczęłyśmy ozdabiać je sznurkiem oraz gałązkami zewnątrz.
Po zakończeniu sadzenia naszych lasów, ustawiliśmy wszystkie wykonane słoje na stołach aby podziwiać naszą wspaniałą pracę.

Tak jak Pani Florystki powiedziały – ” Mimo, że dostępne macie te same rośliny, to samo podłoże, te same ozdoby, każdy wykonany słój będzie wyglądał inaczej. Każdy jest piękny, każdy jest wyjątkowy”.

Całkowicie się z tym zgadzamy. Wszystkie słoje wyszły piękne.

A stworzone lasy niech cieszą oczy jak najdłużej!

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom oraz Paniom Prowadzącym Oldze i Izie za pokazanie nam, że z kilku roślin można stworzyć taką kompozycję a także za wiedzę na temat uprawy którą się z nami podzieliły.

Informujemy, że kolejne warsztaty odbędą się 6. kwietnia 2019 r.
Tematem przewodnim będzie Wielkanoc – o szczegółach poinformujemy na stronie oraz naszym profilu na Facebook.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z Warsztatów: